Klose és Villa: a különmeccs folytatódik2010.07.05. 18:36, sallie
A szerdai elődöntőben a 2006-os és a 2010-es világbajnokság legeredményesebb két csatára vezeti majd a küzdő feleket. David Villa és Miroslav Klose, akik - mert hát ez a dolguk - a negyeddöntőben is főszerepet játszottak csapatuk győzelmében.
Klose - aki immár csak egyetlen találatra van attól, hogy a világbajnokságok történetének legeredményesebb játékosa legyen Ronaldóval holtversenyben - a 2002-es világbajnokságon robbant be a világelitbe.
Az albánok elleni vb-selejtezőn 2001. március 24-n debütált, sőt alig 13 percnyi szereplés után, a 86. percben belőtte a győztes gólt! A 2002-es világbajnokság meghozta neki a nemzetközi elismertséget is: hét mérkőzésen öt gólt szerezve a torna ezüstcipőse lett. Minden találatát fejjel érte el!
Klose négy gólnál tart, pedig másfél mérkőzést kihagyott, miután a szerbek elleni mérkőzésen a spanyol Undiano Mallenco kiállította.
A szaúdiak ellen pazarul mutatkozott be, Edmund Conen, Max Morlock, Gerd Müller és Karl-Heinz Rummenigge után ő lett az ötödik német játékos, aki világbajnoki találkozón három gólig jutott. Edmund Conen (1934) óta ő lett az első német játékos, aki vb-újoncként mesterhármast rúgott. 2006-ban megint csak öt gólig jutott, ő volt az első futballista a világon, aki két egymást követő világbajnoki tornán is legalább öt gólt szerzett. Vb-gólkirályként zárt - s talán éppen a múlt érdemei miatt tartotta meg őt Joachim Löw a keretben. Klose bajnoki formája ugyanis ezt nem indokolta.
Még a Bundesliga belső életét legjobban ismerő magyar, Dárdai Pál is azt mondta róla az InfoRádióban: "Őszintén szólva engem is meglep, hogy ennyi gólt rúg. Nagy dicséret jár Löwnek ebből a szempontból, mert pszichésen fölhozta. Klose a Bayern Münchenben szinte egész szezonban nem rúgott ennyi gólt, nem így játszott, lógatta a fejét, nem volt ilyen a testbeszédje, ami egy futballistánál nagyon fontos. Most ellenben gólokat rúgott a statisztika meg önmagáért beszél, ebbe nem lehet belekötni."
David Villa eggyel megelőzi a dél-afrikai tornán. Egyike annak az öt spanyol mezőnyjátékosnak, akik mind a 4 meccsen szerepet kaptak a 2006-os vb-n.
Ő lett az Eb-kvalifikáció, majd két évvel később a vb-selejtezők házi gólkirálya is. A 2008-as Európa-bajnokság megnyerésében főszerepet játszott.
Az első csoportmérkőzésen, Oroszország ellen mesterhármassal nyitott. A következőn, Svédország ellen szintén betalált, ezzel győztes gólt rúgott. Az olaszok ellen, legjobb nyolc közé jutásért játszott mérkőzésen a hosszabbítás utáni tizenegyes rúgásoknál értékesítette a maga büntetőjét.
Az elődöntőben az első félidő elején egy szabadrúgás nyomán meghúzódott, le kellett cserélni, ezzel befejeződött számára az Európa-bajnokság. De, négy góllal így is gólkirály lett, bekerült az Eb álomcsapatába.
A 2009-es Konföderációs Kupán bronzcipőt nyert, bekerült ismét a torna álomcsapatába. Közben a spanyol labdarúgás rekordere lett azzal, hogy 2008-ban 12 gólt szerzett a válogatottban. Ugyancsak csúcsot állított fel azzal, hogy hat egymást követő válogatott mérkőzésen is a kapuba talált. (Most a világbajnokságon négynél tart.)
A spanyol válogatott történetének második legjobb góllövője Raúl González után - de már csak eggyel előzi meg őt a Madrid hetese.
Öt gólnál többet még soha nem lőtt spanyol futballista világbajnokságon, a Barcelona csillaga beállította máris Emilio Butragueño 1986-os rekordját.
Összesen már nyolc vb-gólnál tart: hármat lőtt 2006-ban, ötöt 2010-ben. A németországi és a dél-afrikai, egyelőre még csak csonka torna összesített góllövőlistájának élcsoportját ők ketten vezetik, Miroslav Klose kilenc, David Villa nyolcgólos, mögöttük harmadik Lukas Podolski öt találattal.
|